wersja testowa serwisu

Przed nami kosmiczny spektakl! Spektakularna noc spadających gwiazd! Jak je obserwować?

Przed nami kosmiczny spektakl! Spektakularna noc spadających gwiazd! Jak je obserwować?
Pixabay

Tradycyjnie przez kilka wakacyjnych tygodni miłośnicy "spadających gwiazd" wpatrują się w niebo. Dlaczego? Wszystko za sprawą Perseidów, czyli jednego z najbardziej widowiskowych rojów meteorytów. Na czwartek, 12 sierpnia, przypada maksimum roju meteorów Perseidy. Z widoku „spadających gwiazd" może cieszyć się każdy, wystarczy tylko wybrać odpowiednie miejsce do obserwacji nocnego nieba. Jak się przygotować do tego kosmicznego spektaklu? Sprawdźcie!

Czym są Perseidy?

Dziś, dzięki pracy naukowców wiadomo, iż "spadające gwiazdy" tak naprawdę niewiele mają wspólnego z gwiazdami. To co widzimy, jako jasny i szybko mknący w dół świetlny punkt, to nic innego, jak skalna drobina (meteoroid), która wpadła w ziemską atmosferę i w kontakcie z nią ulega spaleniu przez co jej przelot tworzy świecący ślad, który jest doskonale widoczny z ziemi. Lwia część meteoroidów ulega zniszczeniu w atmosferze i nie dociera do powierzchni naszego globu, jeśli jednak skała była na tyle duża, że przetrwała ten lot, to po upadku na powierzchnię nazywana jest meteorytem.

Perseidy to rój związany z kometą 109P/Swift-Tuttle, który można obserwować co roku od 17 lipca do 24 sierpnia. ale maksimum tego kosmicznego spektaklu przypada na noc z 12 na 13 sierpnia. JUż od wielu lat czas w okolicach połowy sierpnia potocznie nazywany jest "nocami spadających gwiazd". W przypadku tego roju można naliczyć nawet 110 spadków w ciągu godziny.

Co ciekawe Perseidy obserwowane są już od około dwóch tysięcy lat.

Jak obserwować Perseidy?

Do tego celu nie potrzeba żadnego specjalistycznego sprzętu. Wystarczy leżak lub koc, bezchmurne niebo i teren z dala od źródeł światła. Dlatego najlepiej wybrać się gdzieś za miasto, gdzie światła latarni i innych punktów świetlnych nie będą odbijać się na niebie.

„Spadające gwiazdy" są widoczne na całym niebie. Najłatwiej jednak można je obserwować na półkuli północnej wczesnym rankiem oraz w drugiej połowie nocy. Wtedy znajdują się najwyżej nad horyzontem, co ułatwia ich obserwację.

Kiedy obserwować Perseidy?

"Spadające gwiazdy" można podziwiać przez kilka tygodni, pierwszy podniebny spektakl zaczyna się w lipcu, ale to właśnie teraz zbliżamy się do apogeum zjawiska! Najwięcej Perseidów będziemy mogli zaobserwować między 12, a 14 sierpnia.

Pamiętajcie, żeby w momencie zobaczenia przelatującego meteoru pomyśleć życzenie. Być może się spełni!