Najważniejsze wideo w ezg24

Przystąpiono do sporządzenia planu ogólnego Zgierza

plan-ogolny-miasta-zgierza_kwadrat

Rozpoczął się proces sporządzania planu ogólnego miasta Zgierza. Wszystkich zainteresowanych zachęcamy do składania wniosków dotyczących planu.

Jak złożyć wniosek?

Wnioski można składać do 11 października 2024 roku wyłącznie na formularzu wniosku zgodnym z rozporządzeniem Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 13 listopada 2023 r. (Dz. U. z 2023 r. poz. 2509).

Wzór formularza wniosku można pobrać:

  • ze strony internetowej Biuletynu Informacji Publicznej (BIP) w zakładce: Prawo → Zagospodarowanie przestrzenne → Plan ogólny (link)
  • lub odebrać w wersji papierowej w siedzibie Urzędu Miasta Zgierza, przy Placu Jana Pawła II 16.
Gdzie i jak złożyć wniosek?

Wnioski można składać:

  • osobiście lub wysłać pocztą tradycyjną na adres: Urząd Miasta Zgierza, Plac Jana Pawła II 16, 95-100 Zgierz,
  • elektronicznie – za pomocą e-maila (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.) lub platformy ePUAP (/4ebn4d0m4f/SkrytkaESP).

Wnioski mogą być złożone zarówno w formie papierowej, jak i elektronicznej.

Gdzie szukać informacji?

Szczegółowe informacje oraz wzór formularza znajdą Państwo na stronie BIP (link).

Plan ogólny – co to jest?

Plan ogólny gminy jest nowym aktem prawa miejscowego, który zastąpi dotychczas obowiązujące Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, które straci moc z końcem 2025 r. Plan ogólny określi w jaki sposób zagospodarowana i kształtowana będzie przestrzeń Miasta Zgierza, co oznacza, że realizowane w przyszłości inwestycje, zarówno miejskie jak i prywatne, będą musiały być z nim zgodne.

Plan ogólny ustali:

  • zasady rozwoju miasta – określi na jakich terenach można budować, a które należy chronić przed zabudową,
  • funkcje poszczególnych terenów – jakie funkcje i na jakim terenie mogą powstać, np. gdzie lokalizować obiekty usługowe, gdzie przemysłowe a gdzie budynki mieszkalne,
  • wskaźniki zagospodarowania terenu – m.in. wysokość budynków, powierzchnię działki, którą można zabudować oraz ile terenu musi stanowić zieleń.

Plan ogólny jest częścią zapoczątkowanej w 2023 r. ogólnopolskiej reformy systemu planowania przestrzennego. Zgodnie z przyjętą przez sejm nowelizacją ustawy, obowiązek przygotowania planu ogólnego dotyczy wszystkich gmin w Polsce.

źródło: UM Zgierz