Rodzaje depozytów zabezpieczających na rynku

6795797689432345

Uczestnicy rynku forex i inwestorzy kupujący instrumenty pochodne znają pojęcie depozytu zabezpieczającego. Jest to dodatkowy kapitał, który blokuje się na czas otwierania nowych pozycji na rachunku. Nie można nim obracać, ponieważ jest utrzymywany na wypadek strat finansowych, które ponosi inwestor. W przypadku przeprowadzania różnych transakcji istnieje kilka głównych rodzajów depozytów, które należy posiadać. Jest to wiedza niezbędna dla każdego inwestora.

Jakie depozyty można spotkać na koncie brokerskim? 

Określenie wysokości depozytu to jedno z zadań stojących przed inwestorem zaczynającym działać na rynkach finansowych. Ze względu na charakter i rodzaj transakcji można podzielić depozyty na:

  • depozyt wstępny - jest zakładany przed uruchomieniem zlecenia na kontrakty terminowe. Kwota określona przez brokera jest blokowana na rachunku inwestora - środki są zamrożone na czas wykonywania transakcji,
  • minimalny depozyt – jest to ilość środków, którą inwestor musi posiadać przez cały czas na rachunku. Jeśli wysokość tego depozytu spadnie poniżej określonego poziomu, wtedy środki muszą zostać uzupełnione. W przypadku braku reakcji inwestora broker zamyka jego pozycję na rachunku.

Naliczaniem wysokości depozytu zajmuje się KDPW, czyli Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych - instytucja odpowiedzialna za prowadzenie i nadzór nad rejestracją papierów wartościowych.

Gdzie można rozpocząć przygodę z rynkami finansowymi?Wpisz tutaj treść nagłówka

Inwestowanie w różne aktywa wymaga doświadczenia i dogłębnej znajomości rynków finansowych. Nie mniej ważne są możliwości kupna konkretnego instrumentu na rynku. Nawet posiadając odpowiednią strategię i trafne prognozy można stracić, jeśli zabraknie odpowiedniego instrumentu. Profesjonalni brokerzy zajmują się pośrednictwem w handlu akcjami, kontraktami terminowymi i innymi instrumentami. Jeśli chcesz zwiększyć wartość swojego portfela, to znajdziesz więcej informacji tutaj - to pomoże Ci wybrać najlepsze narzędzia.

Wpisz tutaj treść nagłówkaCzym jest dźwignia finansowa?

Dodatkowym mechanizmem, który wykorzystuje wielu inwestorów je tzw. lewar. Umożliwia on operowanie większym kapitałem niż posiadany depozyt. Dzięki tej możliwości można skutecznie zwielokrotnić wynik finansowy z inwestycji w kontrakty terminowe. W tym przypadku stosowanie depozytu zabezpieczającego jest obligatoryjne a jego wysokość jest podawana w procentach. Środki, jakie posiadacz musi utrzymywać na rachunku występują w przedziale od 1 do 10% wolnych zasobów, zależnie od polityki prowadzonej przez brokera. Korzystając z tego narzędzia należy pamiętać, że w przypadku niekorzystnej sytuacji na rynku wielkość strat może znacznie przewyższyć wielkość depozytu.