wersja testowa serwisu

Rodzinne ogrody zasadzone przy Starym Młynie

2021-06-21_rodzinne-ogrodki_01
fot. UM Zgierz

Nowe, drewniane rabatki wypełnione warzywno-zbożowymi plonami ustawione zostały na terenie Parku Kulturowego Miasto Tkaczy - tuż przy siedzibie remontowanego Starego Młyna. To efekt współpracy Miasta Zgierz z Urzędem Marszałkowskim Województwa Łódzkiego, który wspiera w ten sposób zacieśnianie więzi rodzinnych mieszkańców różnych miejscowości naszego regionu.

W drewnianych pojemnikach dzieci zgierskich szkół zasadziły pomidory, ogórki, różne rodzaje zbóż. Młodzi mieszkańcy Zgierza mają w ten sposób okazję z bliska spojrzeć na plony, jakie zwyczajowo uprawiane są na polach województwa łódzkiego. Rabatki z warzywami mogą pielęgnować w wolnym czasie zgierskie rodziny.

- Najważniejsze by dzięki tej namiastce wsi w mieście zgierzanie pielęgnowali nie tylko te rośliny, ale przede wszystkim własne więzi rodzinne - mówił goszczący dziś w Zgierzu wicemarszałek Województwa Łódzkiego, Andrzej Górczyński.

Uczestnicząc w oddaniu do użytku rodzinnych ogrodów w centrum miasta członek Zarządu Województwa przekazał na ręce Prezydenta Miasta Zgierza, Przemysława Staniszewskiego, woreczek z nasionami polskich kwiatów, które posadzone zostaną tuż obok rabatek warzywnych.

- Łąki kwietne, które w ten sposób powstaną, będą znakomicie służyć naszym miejskim pszczołom-murarkom, o które dbamy już od kilku lat - powiedział Przemysław Staniszewski na spotkaniu z samorządowym gościem.

Rodzinne ogrody to projekt pilotażowy, takie same inicjatywy mają być tworzone w innych miastach naszego regionu. Wszyscy mieszkańcy Zgierza, nie tylko ulicy Rembowskiego czy skweru Scheybala, którzy zechcą dobrowolnie pomagać w podlewaniu ogrodu i kwietnika, są bardzo mile widziani. Na co dzień rabatkami opiekować się będą pracownicy Parku Kulturowego Miasto Tkaczy.

Obydwaj przedstawiciele władz samorządowych - miasta i regionu - podpisali też w sali Hermannsa w Mieście Tkaczy umowę na dokończenie inwestycji targowiska w Zgierzu przy ul. Aleksandrowskiej. Jak powiedział Prezydent Zgierza, dzięki dofinansowaniu z funduszy unijnych przekazanemu z Urzędu Marszałkowskiego, możliwe będzie stworzenie tam rozwiązań pozwalających na odprowadzanie wody, zabezpieczenie wystarczającej ilości miejsc dla sprzedających oraz dokończenie przebudowy targowiska miejskiego. Inwestycja warta jest w całości ok. 100 tys. złotych.

źródło: UM Zgierz