Najważniejsze wideo w ezg24

Ruszyła Wielka zbiórka elektrycznych śmieci i tekstyliów

2024-02-19_zbiorka-eko_sp10

Chcesz zatroszczyć się o środowisko, a przy okazji wesprzeć cel charytatywny? Weź udział w zbiórce zużytego sprzętu elektronicznego i elektrycznego oraz tekstyliów, która 19 lutego rozpoczęła się w zgierskiej Szkole Podstawowej nr 10. Akcja organizowana jest w ramach projektu "Elektryczne śmieci" i potrwa do 2 marca 2024 roku.

Na terenie szkoły przy ul. Ozorkowskiej 68/70 pojawi się specjalnie przygotowany kontener, do którego będzie można przynosić zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny. Mieszkańcy Zgierza mogą oddawać małogabarytowe elektroodpady, np. tostery, suszarki, zabawki elektroniczne czy telefony komórkowe. Duże zużyte sprzęty takie jak: lodówki, pralki, telewizory również biorą udział w zbiórce. To nie pierwszy raz, gdy w Zgierzu dzieci włączają się do akcji dbałości o środowisko naturalne.

- Cieszę się, że uczniów zgierskich szkół nie trzeba namawiać do troski wobec przyrody - mówi Przemysław Staniszewski, Prezydent Miasta Zgierza. - Pamiętać trzeba, że cały czas do czerwonych pojemników na terenie miasta można oddawać zużyte urządzenia elektryczne. Dużo ich wciąż zalega w naszych mieszkaniach, a dzięki podobnym akcjom elektroodpady trafią tam, gdzie ich miejsce, czyli do profesjonalnych zakładów przetwarzania - przypomina prezydent.

Czy zbiórka obejmuje także zużytą odzież?

Do Szkoły Podstawowej nr 10 można przynosić również tekstylia, które powinny być suche, czyste bez śladów zanieczyszczeń zewnętrznych. Zaliczamy do nich klasyczne tekstylia, czyli odzież - ale także firany, obrusy, pościel, obuwie czy zabawki. Warto pamiętać o ich właściwym zabezpieczeniu, np. za pomocą kartonów. Za każdą tonę zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego oraz tekstyliów przekazanych do recyklingu, wpłacone zostaną środki finansowe dla szkoły.

- Za każdym razem oddzielnie decydujemy na jaki cel charytatywny przeznaczyć otrzymane pieniądze - wyjaśnia Anna Sadok, Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 10 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Zgierzu. - Ostatnio dokonywaliśmy wpłat m.in. na rzecz potrzebującej rodziny jednego z naszych uczniów, który zachorował. Wspieramy też schronisko dla zwierząt. O konkretnym celu wpłaty zawsze decyduje powołany zespół nauczycieli, a informacja o podjętej decyzji trafia do uczniów za pośrednictwem szkolnej strony internetowej - wyjaśnia pani dyrektor.

Skąd wzięła się ta akcja?

Zbiórka pod hasłem "Oddaj elektryczne śmieci i tekstylia - pomożesz szkole" organizowana jest przy współpracy Urzędu Miasta Zgierza, Fundacji Odzyskaj Środowisko oraz profesjonalnych zakładów przetwarzania odpadów: MB Recycling i Maya Victory.

Odbywa się w ramach projektu "Elektryczne śmieci", zmierzającego do popularyzowania idei utylizacji elektroodpadów, które powinny trafić do recyklingu. W profesjonalnych zakładach przetwarzania odzyskuje się z nich tworzywa sztuczne, metale żelazne i nieżelazne oraz metale szlachetne. Oddając elektroodpady do recyklingu pomagamy środowisku naturalnemu.

Warto pamiętać, że elektryczne śmieci, które przetrzymujemy w naszych domach, zawierają wiele substancji niebezpiecznych.

źródło: UM Zgierz