Szokujące odkrycia na terenie byłego Zakładu Karnego w Łęczycy. Pod ziemią mogą znajdować się setki zwłok

Untitled

Na terenie dawnego Zakładu Karnego w Łęczycy przeprowadzono sondażowe badania archeologiczne, które doprowadziły do odkrycia wielu ciekawych, dotąd nieznanych rzeczy.

Zlecone badania archeologiczne mają na celu odpowiedzieć na pytanie, co znajdowało się w tym miejscu przed Zakładem Karnym. Efekty tych prac wyjaśnią, czy będą konieczne jakieś dodatkowe badania w następnym roku.

- W tym roku założyliśmy sześc wykopów badawczych, przed każdym z nich został postawiony inny cel badawczy - wyjaśnia Artur Ginter, kierownic badań. - W efekcie tych prac udało nam się ustalić szereg dość interesujących, zupełnie nowych informacji, które w znaczącym stopniu wzbogacają wiedzę o tym konkretnym założeniu i początkach zasiedlenia tego terenu także w okresie przed pojawieniem się tutaj Dominikanów.

Prace ujawniły m.in. fundamenty krypty grobowej. Archeolodzy podejrzewają, że może się tam znajdować także grobowiec księcia z dynastii Piastów - Kazimierza II Łęczyckiego. Odkopano także wiele szczątków ludzkich, których na tym terenie mogą znajdować się setki.

Wśród odkopanych artefaktów znajdują się także pozostałości z okresu starożytnego, prawdopodobnie okresu rzymskiego. Informacje, że współczesna Łęczyca znajdowała się na tzw. „drodze bursztynowej" i od 2000 lat obszar ten był stale zamieszkiwany, potwierdzają także obecnie prowadzone badania.

W spotkaniu prezentującym tegoroczny zakres prac uczestniczyli m.in. Janusz Mielczarek – Starosta Łęczycki oraz Wojciech Zdziarski, Wicestarosta Powiatu Łęczyckiego.

Zobacz materiał filmowy: 
Zobacz zdjęcia: