wersja testowa serwisu
  • AllePaznokcie - maseczki - EZG24

Uczcili 81. rocznicę Bitwy w Orłej. Za nami patriotyczne uroczystości

119268008_3753580854755609_7834698918697128451_o
fot. Starostwo Powiatowe w Zgierzu

Dokładnie dziś, 11 września 2020 r., mija 81 lat od historycznego boju o Orłą, stoczonego przez żołnierzy Pomorskiej Brygady Kawalerii z niemieckim najeźdźcą.

Jak co roku, pod pomnikiem w Orłej, odbyły się patriotyczne uroczystości, współorganizowane przez Gminę Parzęczew i Stowarzyszenie „Orła Bez Granic". Władze naszego powiatu reprezentowała na nich Katarzyna Łebedowska z Zarządu Powiatu Zgierskiego. W gronie licznie przybyłych gości znaleźli się także m.in. uczestnik Bitwy nad Bzurą płk Zbigniew Zieliński, poseł na Sejm RP Marek Matuszewski, członkowie Sekcji Kolarskiej „Szwadron" im. Szwoleżerów Rokitniańskich, żołnierze, przedstawiciele Policji i Państwowej Straży Pożarnej z Ozorkowa, uczniowie i nauczyciele szkół w Parzęczewie i Chociszewie.

- Gdy z każdym rokiem zawęża się krąg żyjących uczestników i świadków tamtych wydarzeń, to na nas spoczywa obowiązek, by ocalić od zapomnienia fakty na temat walk rozegranych w Orłej oraz innych starć Bitwy nad Bzurą – mówiła Katarzyna Łebedowska, dziękując organizatorom i uczestnikom uroczystości za krzewienie patriotyzmu poprzez pielęgnowanie pamięci o bohaterskich synach Polskiej Ziemi.

Po apelu poległych nastąpiło złożenie kwiatów pod pomnikiem, po czym uczennice szkół w Parzęczewie i Chociszewie zaprezentowały program artystyczny złożony z piosenek powstańczych i patriotycznych. Chóralne odśpiewanie „Roty" zakończyło oficjalną część uroczystości, po której młodzież wystartowała w „Biegu ku czci bohaterów z Orłej", organizowanym przez Stowarzyszenie Orła Bez Granic.

źródło: Starostwo Powiatowe w Zgierzu

Zobacz zdjęcia: