Uczennica ZZSP finalistką międzynarodowego konkursu

Zrzut-ekranu-2021-02-08-o-14.18.50

Julia Pietruszczak z Technikum Logistycznego w Zgierskim Zespole Szkół Ponadpodstawowych została finalistką międzynarodowego konkursu historycznego „Lidice dla XXI wieku" – edycja XV, przeznaczonym dla uczniów szkół czeskich, słowackich, polskich i niemieckich, w przedziale wiekowym 10-19 lat.

Celem konkursu jest pogłębienie wiedzy z zakresu historii drugiej wojny światowej, reżimów totalitarnych oraz zachowanie pamięci o mieszkańcach Lidic, którzy zostali zamordowani przez nazistów w czerwcu 1942 roku, w odwecie za zamordowanie protektora Czech i Moraw Reinharda Heydricha. Zbrodnia w Lidicach jest analogią Zbrodni Zgierskiej z 20 marca 1942 r., gdzie na ówczesnym Placu Stodół w Zgierzu zamordowano 100 Polaków, w odwecie za zabicie dwóch gestapowców.

Julia Pietruszczak w pierwszym etapie konkursu musiała wykonać 15 zadań, których tematyka wykraczała poza podstawę programową z historii w zakresie rozszerzonym. Ostatnie zadanie polegało na napisaniu wypracowania na temat „Koniec wolności?". Po otrzymaniu wiadomości o zakwalifikowaniu do finału, Julia ponownie rozwiązywała test, co pozwoliło jej otrzymać tytuł finalistki konkursu oraz nagrody.

Laureatka z ZZSP na co dzień pogłębia swoje wiadomości i umiejętności historyczne czytając fachową literaturę oraz biorąc udział w konkursach historycznych.

Poniżej przedstawiamy pracę Julii Pietruszczak na temat: „Koniec wolności?"

„Cytując J.P. Sartre "Człowiek jest skazany na wolność". Należy zadać sobie pytanie -czym jest wolność dla nas samych i kiedy ją tracimy? Czy w ogóle jesteśmy w stanie ją stracić? Czy wystarczy zabrać nam możliwość przemieszczania się, podróży, odizolować, wywierać presję, narzucać własne prawa? Czy da się tak zastraszyć i zmanipulować człowieka, by wyrzekł się tego, co kocha i w co wierzy?

Nie!

Można ograniczać nasze działania, ale nie można odebrać nam tego, co jest w nas. Wolność jest w naszych sercach, naszych planach i marzeniach. Nasze umysły są wolne, choć głowy pochylone pod naciskiem. Nawet będąc na kolanach nikt nie odbiera nam duszy i wolności ducha.

Możemy nie być wolni wskutek zaistniałej sytuacji- wojny, okupacji ale mamy wewnętrzną moc, moc aby się temu przeciwstawić. Zrobić bunt, powstanie w imię wolności. Jesteśmy wolni, póki wolność żyje w naszej świadomości - II Wojna Światowa dała nam tego najlepszy przykład. Pomimo okrucieństwa wojny, śmierci, strachu, głodu żaden naród nie poddał się. Chociaż agresor robił wszystko, by nas zniszczyć, odebrać nam narodowość, godność, język, historię - my wciąż byliśmy sobą, gdyż wiedzieliśmy, że pełna wolność nadejdzie, że trzeba o nią walczyć. Najgorsze co możemy zrobić to poddać się - wtedy tracimy naszą wolność. Naszą duszę otacza już tylko porażka i zapomnienie. Śmierć naszych braci na polu bitwy powinna nas tylko napędzać - im więcej poległych w imię wolności, tym więcej powinniśmy robić, by ją zdobyć, nie tylko dla nas i kolejnych pokoleń - nie możemy dać się zdławić naciskom również z szacunku do osób, które poległy przed nami. Wolność kończy się gdy ją odrzucamy, gdy nic nie robimy, by móc ją w pełni czuć. W życiu nie powinniśmy zostać przystawieni do ściany - w czasie wojny musimy walczyć, aż do ostatniej kropli krwi, jeśli będzie taka potrzeba".

Konkurs „Lidice dla XXI wieku" został zorganizowany przez Muzeum Lidice, Ministerstwo Kultury Republiki Czeskiej, Instytut Badania Reżimów Totalitarnych i Wydział Filozoficzny Uniwersytetu Karola w Pradze.

źródło: Starostwo Powiatowe w Zgierzu