wersja testowa serwisu

W powiecie zgierskim powstanie Centrum Zdrowia Psychicznego? Za nami ważne spotkanie

245021780_4869742946472722_6972349269198394566_n
fot. Starostwo Powiatowe w Zgierzu

Pandemia COVID-19 wywarła znaczny wpływ na zdrowie psychiczne ludzi, a wg danych Światowej Organizacji Zdrowia, prawie miliard osób cierpi na zaburzenia psychiczne. W Polsce już 1,5 mln obywateli zmaga się z depresją. Zdrowie psychiczne społeczeństwa to ważny temat, nad którym pochylają się nie tylko medycy, ale także samorządowcy, zobligowani wytycznymi Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego.

Planom utworzenia na terenie powiatu zgierskiego Centrum Zdrowia Psychicznego poświęcone było wczorajsze spotkanie z przedstawicielami zakładów opieki zdrowotnej, prowadzących poradnie zdrowia psychicznego.

Inicjatorem spotkania i wnioskodawcą, który ubiega się o utworzenie CZP, jest Towarzystwo Przyjaciół Niepełnosprawnych, prowadzące na terenie naszego powiatu: Dom Pomocy Społecznej w Zgierzu oraz ośrodek rehabilitacyjny i hostel dla osób uzależnionych. Obecnie przymierza się do nowego zadania i poszukuje partnerów do jego realizacji. Powiatowy Samorząd na spotkaniu reprezentowali Starosta Zgierski Bogdan Jarota i Katarzyna Łebedowska z Zarządu Powiatu Zgierskiego, obecna była także dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Zgierzu Maria Miśkiewicz.

Przedstawiciele Zarządu Powiatu Zgierskiego przyznali, że organizacja dobrze skoordynowanej pomocy psychiatrycznej, łatwo dostępnej zarówno dla mieszkańców miast, jak i terenów wiejskich, jest sprawą bardzo ważną w kontekście nasilenia się tego rodzaju problemów w społeczeństwie.

Utworzenie CZP na terenie powiatu zgierskiego i określenie zasad jego współpracy z poradniami oraz NFZ-em, to wyzwanie, wymagające odpowiedzi na wiele pytań nurtujących przedstawicieli ZOZ-ów. Wczorajsze spotkanie również i temu miało służyć.

źródło: Starostwo Powiatowe w Zgierzu