W Sieradzu powstanie Centrum Folkloru Województwa Łódzkiego

_20240320-204548_1

Ta ambitna, imponująca inwestycja samorządu województwa została pomyślana jako instytucja kultury odpowiadająca na potrzeby przyszłości i ważny element budowania marki regionu rozpoznawalnej w Polsce.

- Folklor to nasze dziedzictwo, wspaniała baza do budowania przyszłości w oparciu o naszą przeszłość, o tradycje i obrzędowość. Ale współczesny folklor to przede wszystkim ludzie zaangażowani w pielęgnowanie tych wartości. Warto i należy ich doceniać, wspierać oraz promować. Dlatego tworzymy instytucję, która pomoże im dzielić się doświadczeniami i zarażać swoją pasją kolejne pokolenia mieszkańców - mówi Grzegorz Schreiber, marszałek województwa łódzkiego.

Nad koncepcją Centrum Folkloru Urząd Marszałkowski zaczął pracować w 2021 roku. W roku 2022 został ogłoszony przetarg na projekt architektoniczny. Wygrała go doświadczona warszawska firma Mirosław Nizio Design International. Pracownia zaprojektowała m.in. ekspozycje stałe w Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Muzeum POLIN. Ma na koncie także projekt architektury i wystawy w Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie oraz Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej.

Stworzony przez Mirosława Nizio projekt budynku i wnętrz Centrum Folkloru Województwa Łódzkiego łączy nowoczesną architekturę z ludowymi inspiracjami. Jego bazą były analizy naukowe, które pozwoliły wyodrębnić cztery główne ośrodki regionalne województwa łódzkiego: łowicki, sieradzki, łęczycki i rawsko-opoczyński. W Centrum Folkloru WŁ każdemu z tych regionów zostanie poświęcona jedna sala ekspozycyjna. Na pograniczu tych obszarów zostaną uwzględnione zjawiska kulturowe pojawiające się wokół mniejszych ośrodków, w tym takich miast, jak Piotrków, Skierniewice, Wieluń czy Radomsko.

Projekt zakłada wystawę stałą w formie ścieżki prezentującej najważniejsze zjawiska związane z kulturą ludową i folklorem Łódzkiego. Ekspozycja zostanie podzielona na cztery galerie reprezentujące tematykę głównych ośrodków regionalnych. Każdą będzie charakteryzować aranżacja i kolorystyka nawiązująca do strojów ludowych. W przestrzeniach między galeriami powstaną sale multimedialne oraz eskpozycje opowiadające o wiejskich obrzędach. W centrum prowadzone będą również działania promujące folklor i inspirujące twórców ludowych.

- Centrum będzie nie tylko ładną architekturą. Będą się tu odbywać warsztaty, spotkania, festiwale. Będziemy tu mieć salę taneczną, rzemieślniczą, garncarską. Na dziedzińcu będzie pulsowała woda, po sąsiedzku jest park. Dzięki temu poczujemy się tu sielsko, ale i współcześnie - opowiada Mirosław Nizio.

Centrum ma być gotowe za dwa lata. Budowa będzie kosztować blisko 67 milionów złotych. 27 mln zł samorząd województwa przeznaczy z własnego budżetu. Resztę ma stanowić unijna dotacja. Zarząd województwa wybrał inwestycję do dofinansowania z programu Fundusze Europejskie dla Łódzkiego 2021-2027.

Projekt budowy Centrum Folkloru Województwa Łódzkiego został przedstawiony podczas wydarzenia „Folkowe Łódzkie", na które zaprosił mieszkańców województwa marszałek Grzegorz Schreiber. Zostało ono zorganizowane w miejscu, w którym centrum powstanie - przy ul. Podzamcze 8 w Sieradzu.

- To będzie wyjątkowa instytucja kultury, która ma promować to, co w naszym województwie najważniejsze: nasze tradycje, obrzędowość i wszystko, co stworzyli nasi przodkowie - mówiła Iwona Koperska, przewodnicząca Sejmiku WŁ, która podczas wydarzenia reprezentowała samorząd województwa.

Partnerem projektu jest miasto Sieradz, które przekazało działkę pod budowę instytucji.

- Jako sieradzanie jesteśmy dumni, że radni sejmiku oraz pan marszałek Grzegorz Schreiber zaufali nam i że chcieli ten projekt zrealizować właśnie w tym miejscu - mówił Paweł Osiewała, prezydent Sieradza. - Cieszy mnie, że za dwa lata będziemy mogli gościć tych pasjonatów folkloru z innych części regionu i że wspólnie będziemy się delektować kulturą, która w naszym województwie jest tak bogata.

Bogactwem naszego folkloru można było się cieszyć już podczas „Folkowe Łódzkie". Jego obfitość i różnorodność zaprezentowali ludzie, którzy pielęgnują kulturowe dziedzictwo Łódzkiego i promują je w całej Polsce. Wystąpiły kapele ludowe oraz zespoły pieśni i tańca. Goście usłyszeli i zobaczyli Kapelę Jana Szymańskiego z łowickiego, Kapelę Romana Wojciechowskiego z rawsko-opoczyńskiego, Wieluńską Kapelę Ludową, Kapelę im. Tadeusza Kubiaka z łęczyckiego oraz zespoły Dobroń, Ziemi Kutnowskiej, Lubochnianie oraz Dziecięco-Młodzieżowy Zespół Ludowy „Koderki" z Łowicza. Można też było skosztować potraw regionalnych przygotowanych przez koła gospodyń wiejskich oraz wziąć udział w wystawie rękodzieła ludowego. Gwiazdą wieczoru był zespół Golec uOrkiestra.