W Urzędzie Gminy Zgierz odbyła się debata pamięci

331288949_1382365385831817_9054805267600740541_n-1200x837
fot. UG Zgierz

Otwarciem wystawy plenerowej upamiętniającej dzieci z obozu z ul. Przemysłowej rozpoczęła się debata poświęcona historii, pamięci, a przede wszystkim teraźniejszości i planom oraz konkretnym podejmowanym już od niemal roku działaniom dla utworzenia Muzeum dzieci polskich – ofiar totalitaryzmu i jego filii w Dzierżąznej. 

Debata odbyła się 22 lutego w Urzędzie Gminy Zgierz. Wzięli w niej udział przedstawiciele zainteresowanych utworzeniem Muzeum instytucji oraz osoby skupione wokół tematu obozu pracy dla małoletnich i pamięci o dzieciach, które w tym obozie przebywały. 

– Ocalenie od zapomnienia było wpisane w historię naszej gminy. Pani Blanka Magdalena Hauke od wielu lat przekazuje historię obozu. Dzięki niej ta pamięć jest obecna w naszej społeczności i chcemy nadal o tę pamięć i historię tego miejsca dbać. Dlatego możliwość współpracy z Muzeum oraz z Panem Premierem Piotrem Glińskim jest dla nas szczególnie ważna. Cieszę się, że Rada Gminy poparła ten pomysł bez żadnych wątpliwości, pokazując w ten sposób, że zależy im na ocaleniu od zapomnienia tej historii – podkreślała Wójt Wioleta Głowacka. 

O dalszych planach utworzenia Muzeum i jego filii w Gminie Zgierz opowiadał dyrektor dr Ireneusz Piotr Maj. Podkreślił między innymi jak dużym zaangażowaniem i determinacją wykazał się Samorząd i mieszkańcy już w pierwszych rozmowach z przedstawicielami Muzeum. Dyrektor wspomniał również o postępie prac związanych z przygotowaniami do organizacji filii Muzeum w Dzierżąznej. 

– Jesteśmy po ekspertyzie budynku w Dzierżąznej, jesteśmy w kontakcie z konserwatorem zabytków. Już wiemy, że ten budynek będzie wymagał dużych nakładów finansowych – podkreślił dyrektor Maj.

Plany utworzenia filii Muzeum obejmują remont budynku gospodarczego i zagospodarowanie terenu bezpośrednio sąsiadującego z budynkiem, tak aby całość spójnie komponowała się z parkiem. Planowane jest przygotowanie wystawy multimedialnej oraz wystawy plenerowej oraz stworzenie pracowni edukacyjnej.

W debacie wzięli udział: Wójt Gminy Zgierz Wioleta Głowacka, Dyrektor Muzeum Dzieci Polskich – ofiar totalitaryzmu dr Ireneusz Piotr Maj, Dyrektor Narodowego Instytutu Samorządu Terytorialnego dr Iwona Wieczorek, Przewodnicząca Komisji Społecznej Rady Gminy Zgierz Gabriela Skopiak, Dyrektor Muzeum Miasta Zgierza Robert Starzyński, Współzałożycielka Izby Pamięci Narodowej w Dzierżąznej – Blanka Magdalena Hauke oraz była dyrektor GOK w Dzierżąznej organizatorka zjazdu byłych więźniarek Barbara Polasińska i Kierownik Działu Zbiorów Muzeum Dzieci Polskich Ofiar Totalitaryzmu dr Andrzej Janicki.

Przewodnicząca Komisji Społecznej Rady Gminy Zgierz Gabriela Skopiak powiedziała, że -,,Filia Muzeum powstaje jako hołd złożony dzieciom, które pracowały w obozie. Dla mnie będzie to również miejsce pamięci o dzieciach, których dzieciństwo przypadło na lata wojny. I dla których ten czas pozostał traumą na całe dorosłe życie".

Debaty wysłuchali zaproszeni goście oraz młodzież szkolna.

źródło: UG Zgierz