Węgiel brunatny bije rekordy popularności, teraz ruszyła sprzedaż dla instytucji. Polacy kupili już 15 tysięcy ton kopaliny

Węgiel brunatny bije rekordy popularności, teraz ruszyła sprzedaż dla instytucji. Polacy kupili już 15 tysięcy ton kopaliny
Pixabay

Od czwartku, 27 października dwie kopalnie węgla brunatnego: Bełchatów i Turów ruszyły ze sprzedażą węgla do kolejnej grupy odbiorców, tym razem z oferty obu kopalń mogą skorzystać instytucje. Opał mogą więc nabyć między innymi: organy administracji publiczej, mieszkaniowe wspólnoty, jednostek Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, instytucji oświatowych, jednostek pomocy społecznej i służby zdrowia. Z takiego opału mogą też skorzystać organizacje o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, w tym fundacje i stowarzyszenia.

- Rozszerzenie możliwości zakupu węgla brunatnego o odbiorców instytucjonalnych jest odpowiedzią na zainteresowanie tych podmiotów ofertą PGE. Sprzedaż węgla z kopalni w Bełchatowie i Turowie jest uzupełnieniem naszej sprzedaży węgla kamiennego i stanowi kolejne ułatwienie dla klientów w dostępie do tego surowca – informuje Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej. - Celem wszystkich podejmowanych przez nas działań jest zapewnienie bezpieczeństwa cieplnego i ułatwianie dostępu do paliw opałowych.

Podobnie, jak w przy odbiorcach indywidualnych i instytucje obowiązują limity zakupu węgla. W przypadku tych drugich wynoszą one od 2 do 26 ton na sezon grzewczy. 

Węgiel brunatny i rekordy popularności...

O tym jakie będzie zainteresowanie zakupami wśród instytucji pokażą najbliższe dni. W tej chwili jasno można powiedzieć o zakupach tych prywatnych. Od kiedy dwie kopanie Bełchatów i Turów zaczęły sprzedawać węgiel brunatny, czyli od 11 października, Polacy w obu punktach zakupili już blisko 15 tysięcy ton tej kopaliny. Dodajmy przy tym, że każdy indywidualny odbiorca może kupić od 2 do 6 ton na sezon grzewczy. 

Zainteresowanie na ten rodzaj opału jest bardzo duże. Linie telefoniczne, przez które zamawia się węgiel są rozgrzane do czerwoności, a do obu kopalni od ponad dwóch tygodni regularnie przyjeżdżają ciężarówki i to nie tylko z najbliższej okolicy, w przypadku Bełchatowa z województwa łódzkiego, ale i całego kraju. 

Dużezainteresowanie z jednej strony zapewne podyktowane jest ceną węgla, za ten brunatny odbiorca musi zapłacić nie kilka tysięcy. ale co najwyżej niespełna 250 zł... 

Jest też druga strona tego medalu - kaloryczność węgla brunatnego. Ta jest po pierwsze dużo niższa, uzyskujemy z niego dużo mniej ciepła, by więc ogrzać dom potrzeba do pieca wrzucić większe ilości węgla,po wtóre, właśnie piece... PGE informuje, że węgiel brunatny nie nadaje się do spalania we wszystkich typach pieców węglowych. Przed dokonaniem zakupu konieczne jest sprawdzenie, czy dana instalacja grzewcza jest przystosowana do bezpiecznego spalania węgla brunatnego.

Zakupy odbiorców indywidualnych dla kogo i na jakich zasadach?

Uruchomienie punktów sprzedaży węgla brunatnego dla odbiorców indywidualnych i instytucjonalnych, którzy wykorzystują węgiel na własne potrzeby grzewcze, jest możliwe dzięki czasowym zmianom dotychczasowych przepisów zakazujących sprzedaży węgla do użycia w gospodarstwach domowych lub instalacjach spalania o nominalnej mocy cieplnej mniejszej niż 1 MW. Przepisy obowiązują do 30 kwietnia 2023 roku.

Jeżeli chodzi o uruchomioną w czwartek, 27 października sprzedaż dla odbiorców instytucjonalnych, to dotyczy ona bardzo szerokiego grona. Węgiel brunatny mogą kupować zarówno wspólnoty mieszkaniowe, organy administracji publicznej, jednostki Sił Zbrojnych RP, jak i podmioty systemu oświaty, żłobki i kluby dziecięce. Z takiego rodzaju opału mogę też korzystać: podmioty lecznicze, jednostki organizacyjne pomocy społecznej oraz organizacje pożytku publicznego, w tym fundacje i stowarzyszenia. 

Każda z wyżej wymienionych może zakupić od 2 do 26 ton na sezon grzewczy do wykorzystania w podmiocie instytucjonalnym jako paliwo opałowe

Żeby złożyć zamówienie należy skontaktować się telefoniczne z infoliniami punktów sprzedaży węgla, które czynne są w godz. 7:00-15:00 w dni robocze:

  • Infolinia Kopalni Bełchatów – 42 222 2130
  • Infolinia Kopalni Turów – 42 222 2224


Nabywcy mogą odbierać zamówiony węgiel bezpośrednio ze składów zlokalizowanych na terenie kopalń.

Szczegółowe zasady sprzedaży węgla brunatnego z kopalń PGE GiEK znajdują się na stronie internetowej PGE w zakładce „Sprzedaż węgla brunatnego" oraz na stronach Kopalni Turów i Kopalni Bełchatów w zakładkach „Oferta". Dla wszystkich odbiorców obowiązują te same cenniki poszczególnych frakcji węgla brunatnego.