Najważniejsze wideo w ezg24

Wielofunkcyjna hala sportowa przy Wschodniej już otwarta!

mosir_nowa-hala-wielofunkcyjna_2023
fot. UM Zgierz

Miłośnicy sportów zimowych zacierają ręce: hala sportowa przy ul. Wschodniej 2 w Zgierzu została właśnie oddana do użytku po końcowym etapie modernizacji. Jej największą zaletą jest wielofunkcyjność - taflę nowego lodowiska w każdej chwili można przykryć wielowarstwową podłogą.

Gdy tylko w środowisku sportowym rozeszła się wieść o planowanym otwarciu hali, natychmiast zewsząd spływać zaczęły do zgierskiego MOSiR oferty od klubów, prowadzących sekcje łyżwiarstwa figurowego. Oczywiście: hala będzie służyć wielu sportowcom, ale obecnie jej głównym przeznaczeniem jest szeroka dostępność tafli lodowiska dla mieszkańców Zgierza.

- Od samej inauguracji nowej hali tak planujemy rozkład zajęć, aby zgierzanie mogli korzystać ze ślizgawek - wyjaśnia Witold Królewiak, dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Zgierzu.

W zasadzie każde popołudnie w październikowym rozkładzie (każdy dzień powszedni od wtorku, od godziny 18:00, a także soboty od 18-tej i niedziele od 17-tej) to czas przeznaczony na wstęp dla osób, chcących pojeździć na łyżwach.

Hala wielofunkcyjna, mnogość sportowych zastosowań

Modernizacja największej hali sportowej w Zgierzu trwała, w sześciu etapach, od 2016 roku.

- Od początku naszym zamiarem było oddanie zgierzanom wielofunkcyjnego obiektu, który nadawałby się nie tylko do jazdy na łyżwach, ale też w razie potrzeby mógłby posłużyć amatorom innych sportów halowych. I to się udało! - mówi Prezydent Miasta Zgierza, Przemysław Staniszewski.

Teraz, gdy zajdzie potrzeba, na istniejącą taflę lodowiska nałożyć można dwie warstwy technologicznej podłogi. Tak, by na utworzonej nawierzchni mogli grać na przykład siatkarze, koszykarze lub futsaliści.

- W nadchodzącym sezonie zimowym raczej nie będzie to takie łatwe - uśmiecha się Witold Królewiak.


Lista chętnych do korzystania z lodowiska w kolejnych miesiącach jest już wypełniona. Amatorzy innych sportów halowych mają do dyspozycji sąsiedni obiekt, a niebawem i kolejny. A co będzie później? To zależeć będzie od bieżących potrzeb.

Jednocześnie na terenie MOSiR przy ulicy Wschodniej budowane jest jedyne w województwie łódzkim pełnowymiarowe boisko piłkarskie pod zadaszeniem, tak zwanym balonem. Powstanie w ten sposób "pneumatyczna hala", oferująca piłkarzom boisko spełniające swymi wymiarami kryteria co najmniej drugiej ligi. Położona tam zostanie nawierzchnia ze sztucznej murawy, posiadająca stosowne certyfikaty, a obok staną kontenery szatniowe.

Długi proces modernizacji hali

Tak zwana "stara" hala zgierskiego MOSiR (w odróżnieniu od powstałej niedawno sąsiadki, Hali im. Zgierskich Olimpijczyków) budowana była przy ul. Wschodniej 2 w latach 1974-81. Pierwotnie, aż do roku 1991, wykorzystywano ją tylko jako sztuczne lodowisko, przekształcone następnie w latach 90-tych na obiekt halowy. Już w XXI wieku realizowany był pomysł utworzenia tam wielofunkcyjnego obiektu. Pierwszy etap modernizacji nastąpił w 2016 roku. Wówczas, do wiosny 2017, wykonano tam m.in. nową elewację zewnętrzną, wymieniono okna i drzwi, konserwację elementów nośnych. Gmina Miasto Zgierz otrzymała na ten cel dotację z budżetu państwa w wysokości prawie dwóch milionów złotych. Wkład ze środków własnych Miasta wyniósł podówczas niecałe pół miliona.

Rok po zakończeniu tego etapu modernizacji zgierska hala MOSiR znalazła się natomiast w rządowym programie inwestycji o szczególnym znaczeniu dla sportu. Dzięki temu Miasto pozyskało dotację z budżetu centralnego na kolejny etap jej przebudowy. Tym razem koszty modernizacji wyceniono na niecałe dwanaście milionów złotych, z czego pięć i pół miliona wynosiło dofinansowanie ze środków krajowych. W ramach prowadzonych prac wykonano renowację wnętrza obiektu m.in. przebudowę korytarzy i szatni. Zmodernizowano też instalacje - centralnego ogrzewania, wentylacji i kanalizacji.

Hala wreszcie otwarta

W październiku 2023 roku dobiegły końca m.in. prace technologiczne na płycie głównej obiektu. Położono m.in. instalację mrożącą lód, wykonano wentylację hali, zamontowano nowe oświetlenie, nagłośnienie, instalację przeciwpożarową.

- Całkowity koszt tego etapu modernizacji wyniósł około siedemnastu milionów złotych. Większość potrzebnej kwoty Miasto znów pozyskało ze środków krajowych: prawie 11 mln z programu "Polski Ład" a trzy miliony dotacji przekazało Ministerstwo Sportu. Wkład własny Gminy wyniósł zatem około trzech milionów złotych - wylicza Krzysztof Łobodziński, Naczelnik Wydziału Rozwoju i Pozyskiwania Środków Urzędu Miasta Zgierza.

Obiekt, o długości ponad 70. metrów oraz pojemności około tysiąca miejsc, znów będzie służył mieszkańcom Zgierza i całego regionu. Ważne jest, że oprócz klubów łyżwiarstwa figurowego czy drużyny hokejowej swoje miejsce znajdą tam uczniowie zgierskich szkół i przedszkoli, dla których zarezerwowano terminy zajęć każdego ranka. Lekcje wychowania fizycznego w hali odbywać się będą już od godziny ósmej.

źródło: UM Zgierz