wersja testowa serwisu

Władze powiatu opoczyńskiego wspierają lokalnych pszczelarzy

normal_88180d18bf5147729421f85178b808dab23b7957
fot. Starostwo Powiatowe w Opocznie

Na terenie całego powiatu opoczyńskiego rozmieszczonych jest bardzo wiele rodzin pszczelich. Każdego roku wiosną dzięki finansowemu wsparciu Zarządu Powiatu Opoczyńskiego pszczelarze kupują sadzonki drzew i krzewów miododajnych, które sadzą w obrębie swoich pasiek. Dzięki temu powiększa się baza pożytkowa dla pszczół.

Również w tym roku Zarząd Powiatu Opoczyńskiego postanowił wesprzeć działalność Rejonowego Koła Pszczelarzy przeznaczając na zakup sadzonek i drzew miododajnych kwotę 2000 zł.

- Pragnę podziękować Zarządowi Powiatu Opoczyńskiego za wieloletnią współpracę z naszym kołem. Już od około 20 lat otrzymujemy dotację na zakup sadzonek i drzew miododajnych, które wysadzamy w obrębie naszych pasiek. Dzięki temu wzbogacamy bazę pożytkową dla pszczół" – powiedział Rafał Goworek – Prezes Rejonowego Koła Pszczelarzy w Opocznie.

Rośliny miododajne, zwane też pszczelarskimi lub pożytkowymi, dostarczają pszczołom nektaru, pyłku bądź spadzi, czyli niezbędnych do życia składników pokarmowych, na bazie których pszczoły wytwarzają miód.

Rolę jaką pszczoły pełnią w przyrodzie i znaczenie ich pracy dla życia człowieka podsumował Albert Einstein pisząc:

„Kiedy pszczoła zniknie z powierzchni Ziemi, to człowiekowi pozostaną już najwyżej cztery lata życia. Nie będzie pszczół, to nie będzie zapylania, nie będzie zapylania, nie będzie roślin, nie będzie roślin, to nie będzie zwierząt".

Pszczoły są więc bardzo pożyteczne. a każda roślina miododajna zwiększa szanse na przetrwanie tych niezwykłych owadów.

źródło: Starostwo Powiatowe w Opocznie