Najważniejsze wideo w ezg24

Województwo Łódzkie wspiera rodzinne ogrody działkowe

1
fot. Piotr Wajman

Jest coraz piękniej, przybywa nowych roślin i kwiatów, powstają kolejne alejki… Rodzinne ogrody działkowe w naszym województwie rozkwitają i zazieleniają się. Tak jest m.in. w Aleksandrowie Łódzkim. Rodzinny Ogród Działkowy „Lotnia" to idealny przykład na to, ile pracy i serca działkowcy wkładają w swoją pasję. Pomaga im w tym Województwo Łódzkie. Do stowarzyszeń prowadzących rodzinne ogrody działkowe trafił w tym roku milion złotych wsparcia. Województwo Łódzkie przygotowało także warsztaty ogrodnicze. Jedno z nich odbyło się właśnie w Aleksandrowie Łódzkiem.

„Województwo Łódzkie Ogrodem Polski" to wyjątkowy projekt. To wiele działań, które łączy wspólna idea - zwiększanie powierzchni terenów zielonych. Częścią programu jest kampania edukacyjna dla mieszkańców, którą honorowym patronatem objął minister klimatu i środowiska.

- Chcemy popularyzować wiedzę ogrodniczą i ekologiczną – mówił w Aleksandrowie Łódzkim Grzegorz Schreiber, marszałek województwa łódzkiego. - Cieszę się, że przyszliście na warsztaty. To oznacza, że tematyka Was zainteresowała. Takie warsztaty to idealna okazja do spotkania i podzielenia się swoimi doświadczeniami.

Projekt ROD „Lotnia", jako jedyny w powiecie zgierskim, otrzymał dotację z budżetu Województwa Łódzkiego w konkursie dla stowarzyszeń prowadzących rodzinne ogródki działkowe. Za 27,3 tys. zł powstała tutaj aleja bzowa. Utwardzona została także droga wewnętrzna. Marszałek Grzegorz Schreiber obejrzał dzisiaj efekty prac. W sumie do ROD-ów trafiło prawie milion złotych. Dotację otrzymało 36 stowarzyszeń z naszego regionu.

- Dziękuję Panu Marszałkowi za program dotacji dla ROD. To dla nas ogromne wsparcie – zaznaczył Piotr Gębicki, prezes ROD „Lotnia".

Podczas dzisiejszych warsztatów można było posłuchać ekspertów, którzy opowiadali m.in. o zapomnianych odmianach warzyw oraz tłumaczyli jak skuteczniej walczyć ze skutkami suszy. Specjaliści dzielili się wiedzą jak tworzyć piękne, zrównoważone ogrody.

Marszałek Grzegorz Schreiber posadził dzisiaj także na terenie ROD „Lotnia" dwuodmianową jabłoń kolorami nawiązują do barw herbu Województwa Łódzkiego. Łączy w sobie dwie odmiany jabłoni: Gold Milenium i Free Redstar, a ich owoce będą charakteryzowały się żółtą oraz czerwoną barwą skórki i aromatycznym miąższem. Mieszkańcy województwa łódzkiego mogą wziąć udział w konkursie na nazwę tego wyjątkowego drzewka. Zgłoszenia przyjmowane są do 31 października. Laureat konkursu otrzyma bon o wartości tysiąca złotych.

źródło: Urząd Marszałkowski w Łodzi