wersja testowa serwisu

Wystawił na sprzedaż podrobiony tester diagnostyczny. Grożą mu 2 lata więzienia

policja---kajdanki

Łódzcy policjanci zajmujący się zwalczaniem cyberprzestępczości namierzyli 24-latka, który wystawił w internecie do sprzedaży tester do diagnostyki pojazdów wraz z laptopem. Jak ustalili funkcjonariusze urządzenie oraz obsługujące je oprogramowanie na komputerze było podrobione. Mężczyzna został zatrzymany i usłyszał już zarzut oferowania do sprzedaży przedmiotów z podrobionymi i zarejestrowanymi znakami towarowymi. Za takie przestępstwo grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności.

W środę, 8 września policjanci Wydziału do walki z Cyberprzestępczością Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi namierzyli na jednym z portali ogłoszeniowych w internecie mężczyznę oferującego do sprzedaży specjalistyczny tester do diagnostyki samochodów wraz z laptopem. Ogłoszenie przykuło uwagę funkcjonariuszy, gdyż urządzenie zostało wystawione do sprzedaży za kwotę 1150zł, a oryginalne testery tego typu są dużo droższe.

Kryminalni ustalili dane sprzedającego i wspólnie z przedstawicielem firmy pojechali do jego miejsca zamieszkania pod Zgierzem. Na miejscu policjanci potwierdzili swoje przypuszczenia. Jak się okazało tester diagnostyczny był podrobiony, a na laptopie znaleziono nieoryginalne oprogramowanie do obsługi tego urządzenia. Oba przedmioty zostały zabezpieczone. Przedstawiciel firmy wycenił poniesione straty na kwotę ponad 14600 złotych.

24-letni sprzedający był zaskoczony całą sytuacją i wyznał, że był nieświadomy podrobionych znaków towarowych oraz oprogramowania. Mężczyzna został zatrzymany i usłyszał już zarzut oferowania do sprzedaży przedmiotów z podrobionymi i zarejestrowanymi znakami towarowymi. Za takie przestępstwo grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności. Podejrzany w przeszłości nie był notowany za konflikty z prawem.

źródło: KPP w Zgierzu