Za nami Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną

Zrzut-ekranu-2022-05-12-o-15.12.05
fot. Starostwo Powiatowe w Zgierzu

„Przyszłość zaczyna się dziś, a nie jutro" – to hasło, które przyświecało marszowi „Ku Niezależnemu i Godnemu Życiu", jaki zainaugurował obchody Dnia Godności w Zgierzu, zorganizowane przez tutejsze koło Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną, a objęte patronatem m.in. przez Starostę Zgierskiego Bogdana Jarotę.

Osoby z niepełnosprawnościami, reprezentanci wspierających je instytucji i przedstawiciele władz, organizacji oraz stowarzyszeń, duszpasterze, a także uczniowie zgierskich szkół i dzieci z przedszkoli integracyjnych, przeszli razem z Placu Jana Pawła II do Parku Miejskiego, gdzie odbył się widowiskowy Przegląd Twórczości Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie „Sami o Sobie…"

- Dzień Godności to piękne i radosne święto. Za chwilę, na tej scenie, osoby z niepełnosprawnościami staną przed wyzwaniem przezwyciężenia własnych ograniczeń i zaprezentowania swoich talentów, które będziemy podziwiać! – mówiła podczas inauguracji festiwalu Katarzyna Łebedowska z Zarządu Powiatu Zgierskiego, która uczestniczyła w wydarzeniu razem z dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Zgierzu Marią Miśkiewicz.

W parkowej alei wystawiono stoiska z rękodziełem, wykonanym przez uczestników warsztatów terapii zajęciowej, środowiskowych domów samopomocy, domów pomocy społecznej i szkół specjalnych z terenu naszego powiatu. Odwiedzający oglądali piękną ceramikę, obrazy i wyroby z tkanin, a chętni mogli na miejscu wziąć udział w zajęciach plastycznych. Na stoisku SOSW w Zgierzu można było ponadto skosztować pysznych ciast, przygotowanych przez Radę Rodziców.

Dla organizatorów wydarzenia – koła PSONI w Zgierzu – obchody Dnia Godności stały się także okazją do podsumowania realizacji projektu „Kręgi Wsparcia", aktywizującego społeczność lokalną do budowania przyjaznego i pomocnego otoczenia, w którym osoby z niepełnosprawnością intelektualną mogą funkcjonować możliwie jak najbardziej samodzielnie – pracując, załatwiając sprawy w urzędach i bankach, a także korzystając z dóbr kultury. Katarzyna Łebedowska odebrała podziękowanie dla Powiatu Zgierskiego za zaangażowanie w realizację tak ważnej społecznie inicjatywy.

źródło: Starostwo Powiatowe w Zgierzu