wersja testowa serwisu

Za nami Ogólnopolski Zjazd Delegatów organizacji działających na rzecz osób chorych na padaczkę

165463074_1562143870642285_1676601239578551203__20210401-113644_1

W Urzędzie Gminy Ozorków odbył się pierwszy Ogólnopolski Zjazd Delegatów organizacji działających na rzecz osób chorych na padaczkę. Brały w nim udział osoby oraz organizacje czynnie działające na rzecz osób chorych na padaczkę. Organizatorem spotkania było Polskie Stowarzyszenie Ludzi Cierpiących Na Padaczkę Oddział Łódzki, a jego reprezentantkami Prezes Halina Chojnacka oraz Anna Owczarek. Wydarzenie poprowadziła dziennikarka i prezenterka – Magdalena Michalak.

Z powodu epidemii panującej w Polsce, uczestnicy Ogólnopolskiego Zjazdu Delegatów nie mieli możliwości spotkać się osobiście. Z tego powodu spotkanie przyjęło formę konferencji online. Celem spotkania było zrzeszenie organizacji działających na rzecz chorych na padaczkę.

Wydarzenie rozpoczęło się o godzinie 11.30 i trwało do godziny 13.00. Na początku Ogólnopolskiego Zjazdu Delegatów głos zabrała Prezes Halina Chojnacka, opowiadając o specyfice Polskiego Stowarzyszenia Ludzi Cierpiących na Padaczkę Oddział Łódzki.

W wydarzeniu brała udział Profesor Joanna Jędrzejczak z Polskiego Towarzystwa Epileptologii, specjalistka do spraw neurologii. Profesor kładła nacisk na łączenie sił organizacji działających na rzecz osób zmagających się z padaczką. Według profesor „najważniejsze jest wspólne działanie oraz współpraca". Kolejnymi uczestnikami konferencji byli przedstawiciele Fundacji Epileptoligii z Warszawy. Delegaci podkreślali, iż częstym zjawiskiem jest dyskryminacja ludzi chorych na padaczkę w kwestii dotyczącej podejmowania pracy.

- Choroba niesie ze sobą ograniczenia, ale powinny być one indywidualne. Ponadto pacjenci często nie wiedzą o ograniczeniach ich dotyczących, nie są doinformowani w kwestiach takich jak prawo jazdy czy ciąża" - mówiła Beata Zwolińska z Fundacji Epileptologii Profesora Jerzego Majkowskiego.

Warto podkreślić, iż wydarzenie odbyło się 26 marca nieprzypadkowo. Tego dnia obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Epilepsji, zwany również „Lawendowym Dniem" . By podkreślić solidarność oraz okazać wsparcie osobom walczącym z padaczką, uczestnicy Ogólnopolskiego Zjazdu Delegatów nosili przypiętą na piersi symboliczną fioletową wstążkę, a część osób założyła lawendowe ubranie.

Patronat nad wydarzeniem objęli: Hanna Zdanowska – Prezydent Miasta Łodzi, Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Iwona Wieczorek – Dyrektor Narodowego Instytutu Samorządu Terytorialnego, Jacek Socha – Burmistrz Miasta Ozorków, Tomasz Komorowski – Wójt Gminy Ozorków, Fundacja Epileptoligii, Radio Łódź S.A. Oddział w Łodzi, serwis informacyjno ogłoszeniowy EZG24. Partnerem wydarzenia był UCB Pharma Sp. z o. o. / Vedim.