Zgierski Kaziuk wraca na mapę lokalnych wydarzeń

violin-5818267_1280
fot. ilustracyjne/pixabay

Po dwuletniej przerwie spowodowanej epidemią COVID-19 Zgierski Kaziuk wraca na mapę lokalnych wydarzeń. To jedna z najbarwniejszych imprez w kalendarzu miejskim. Odbędzie się w piątek i sobotę: 10 - 11 marca. Jej bogaty program zawiera nie tylko prezentację rękodzieła ludowego czy tradycyjnych wyrobów gastronomicznych podczas jarmarku, ale też występy artystów, Polaków z Kresów - i nie tylko.

Występować będą także lokalni twórcy, celem Kaziuka jest bowiem nie tylko podtrzymywanie kontaktów z naszymi rodakami zza wschodniej granicy, ale także szeroko rozumiana promocja rękodzielnictwa i kultury ludowej. Jak co roku ponad stu wystawców, zarówno z Polski jak i z Litwy, będzie prezentować się na stoiskach Jarmarku Kaziukowego, przy ulicach Rembowskiego i Narutowicza. Miasto Zgierz zaprasza ich wszystkich - artystów, rękodzielników, rzemieślników, wytwórców produktów regionalnych i innych wystawców - do zgłaszania udziału w tegorocznym Kaziuku Zgierskim. Tradycyjnie, impreza ta odbywa się w czasie przygotowań do Wielkanocy, stąd na jarmarkowych stoiskach pojawiać się będą świąteczne palmy. Zgierski Kaziuk inauguruje też cykl wydarzeń plenerowych w mieście.

Jak się to wszystko zaczęło?


Na pomysł zorganizowania Zgierskiego Kaziuka wpadł Tomasz Tołłoczko, ówczesny Naczelnik Wydziału Kultury, Sportu i Zdrowia Urzędu Miasta Zgierza. Pierwsza edycja imprezy odbyła się w 2004 roku.

- Mam wileńskie korzenie i sam już dawno, w Zgierzu czy w Łodzi, gdzie była kiedyś niewielka impreza kaziukowa, spotykałem kresowiaków - wspomina pan naczelnik. - Pracowałem wówczas w naszym urzędzie miasta, zaproponowałem taki pomysł - i chwyciło. Początki były bardzo skromne, dwa lub trzy stoiska, niewielka scena obok dawnego kina przy ul. Długiej. Ale z czasem impreza zaczęła się rozwijać. Przyjeżdża coraz więcej osób. Może ten nasz Kaziuk nie dorównuje wileńskiemu, gdzie bywa zastawione całe miasto, ale i o nas pisano kiedyś, że jeden z najlepszych polskich Kaziuków jest w Zgierzu - mówi Tomasz Tołłoczko.

Kto wystąpi w tym roku?


W programie tegorocznego Kaziuka z pewnością znajdzie się miejsce na prezentację zespołów ludowych z Regionu Wileńszczyzny. Natomiast wśród miejscowych wykonawców znajdą się zgierskie i łódzkie zespoły: Zespół Pieśni i Tańca "Boruta", Zgierski Chór Kameralny, chór Towarzystwa Śpiewaczego "Lutnia", kapela Bigiel Banda. Na ulicach, pomiędzy kaziukowymi stoiskami, będa pojawiać się "mobilne" kapele oraz artyści teatru ulicznego.

Występy artystyczne odbywać się będą w sobotę 11 marca (w godzinach 11:00-14:00) na scenie przy ul. Rembowskiego 1, na dziedzińcu siedziby Parku Kulturowego Miasto Tkaczy. Ekspozycja Jarmarku Kaziukowego czynna będzie w ten dzień między dziewiątą a piętnastą. A dzień wcześniej, w piątek (10 marca), w Filii nr 2 Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej przy ul. Długiej 29 a odbędzie się o godz. 17:30 Wieczór Wileński, inaugurujący dwudniowe, kaziukowe obchody. Gościem specjalnym będzie aktorka Grażyna Zielińska.

Szczegółowy program XVII-ego Kaziuka Zgierskiego (w tym jak zgłosić się na Kaziuki 2023 - ze stosownym formularzem)

Źródło: UM Zgierz