Zgierz: Co powstanie w miejscu MOK przy ul. Mielczarskiego?

2021-11-29_mok-ul-mielczarskiego_05
fot. UM Zgierz

Do końca 2021 roku powinny zakończyć się przenosiny Miejskiego Ośrodka Kultury (MOK) z ulicy Mielczarskiego 1 do nowej siedziby w Starym Młynie. Dotychczasowe lokum MOK, które przecież dawniej pełniło funkcję miejskiego żłobka, ma znów służyć opiece nad najmłodszymi dziećmi. To odpowiedź na potrzeby mieszkańców Zgierza.

Było od dawna wiadomo, że MOK musi zmienić swoją siedzibę - a ta nowa, w Starym Młynie, budzi od początku zachwyt wszystkich, którzy ją odwiedzają. Budynek przy ulicy Mielczarskiego ma zostać wykorzystany zgodnie ze swym dawnym przeznaczeniem. Trwa opracowywanie dokumentacji projektowej pod rozbudowę i modernizację obiektu na potrzeby tworzonego tam żłobka miejskiego.

O wsparcie finansowe na ten cel Urząd Miasta Zgierza (UMZ) wystąpi do Ministerstwa Rodziny.

- To element naszej długofalowej strategii, według której walczymy o pozyskiwanie środków zewnętrznych na każdą ważną inwestycję - wyjaśnia Przemysław Staniszewski, Prezydent Miasta Zgierza.

Według wstępnej oceny, potrzeba będzie trzy miliony złotych na utworzenie żłobka w dawnej, historycznej lokalizacji.

- Gdy tylko ministerstwo ogłosi przyjmowanie wniosków w projekcie, natychmiast złożymy swoją aplikację - dodaje Krzysztof Łobodziński, naczelnik Wydziału Rozwoju i Pozyskiwania Środków UMZ.

Nowy żłobek ma być większy i rozbudowany na parterze, bo górną kondygnację zajmą pomieszczenia administracyjno-biurowe. O przywróceniu żłobka w tym miejscu przesądziła lokalizacja - bliskość centrum, przedszkola i szkoły podstawowej oraz piękny, zielony teren - a także historia, bo starsi zgierzanie pamiętają jeszcze żłobek przy Mielczarskiego 1. Ważne jest też, że dotychczas działający żłobek mieści się w zupełnie innej części Zgierza. Nowoczesny obiekt na terenie dużego osiedla pozwoli stworzyć 120 nowych miejsc opieki nad najmłodszymi mieszkańcami miasta.

Termin oddania budynku do użytku zależy od dnia ogłoszenia i tempa realizacji konkursu Ministerstwa Rodziny, przyznającego środki dla samorządów na utworzenie miejsc w lokalnych żłobkach. Dopóki obiekt nie zostanie zmodernizowany, zgierskie rodziny mogą liczyć na ulgi finansowe w opłatach za opiekę nad najmłodszymi dziećmi. Od nowego roku wchodzi w życie Ustawa o rodzinnym kapitale opiekuńczym, dzięki której można będzie ubiegać się o zmniejszenie płatności za miejsca w żłobkach, zarówno publicznych jak i prywatnych. Dopłaty mają wynosić 12% najniższej pensji krajowej, co dziś równa się kwocie około 400 złotych.

źródło: UM Zgierz