Zgierz: Ulica Barlickiego w przebudowie. Jaki jest zakres prac?

2023-11-14_remont-ul-barlickiego
fot. UM Zgierz

Rozpoczęły się prace drogowe na odcinku ulicy Barlickiego, od skrzyżowania z ul. Dąbrowskiego do przejścia dla pieszych przy rzece Bzurze. Oprócz nowej nawierzchni, oznakowania, chodników i ścieżki rowerowej pojawi się tam kanalizacja deszczowa oraz oświetlenie uliczne. Mostek nad Bzurą także zostanie wyremontowany.

Przebudowa ulicy Barlickiego wraz z utworzeniem kanału deszczowego to element większego przedsięwzięcia pn. "Budowa i modernizacja infrastruktury drogowej na terenie Gminy Miasto Zgierz" o łącznej wartości blisko 14. milionów złotych. Widać już efekty niektórych działań.

- Można je zobaczyć na osiedlu Proboszczewice (Jabłoniowa), czy Rudunki (Kasprzaka, Lewandowskiego, Promienistych), roboty budowlane zostały również wykonane już na ul. Maczka, Chopina, czy Chełmońskiego. Mamy także nowy odcinek ul. Żytniej - wymienia Krzysztof Łobodziński, Naczelnik Wydziału Rozwoju i Pozyskiwania Środków Urzędu Miasta Zgierza.

Jakie prace w ramach akcji naprawy zgierskich ulic pozostały jeszcze do wykonania w ramach tego przedsięwzięcia? To m.in. budowa ronda u zbiegu ulic Dąbrowskiego i 1. Maja, wraz z całym, kompleksowym remontem tego miejsca. Trwają prace projektowe dotyczące inwestycji w tym miejscu.

Bardzo istotne jest, że Gmina Miasto Zgierz pozyskuje środki zewnętrzne na przebudowę miejskich dróg. Wykonawcą prac w ramach kontraktu na całość przedsięwzięcia jest lokalna firma FUENTE. Działanie współfinansowane jest ze środków Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych, w wysokości 11-tu milionów złotych.

Termin zakończenia prac dla całego przedsięwzięcia (remonty wszystkich wskazanych tam odcinków dróg) jest ujęty w dokumentacji: to 22 miesiące od chwili podpisania umowy, czyli pierwsza połowa 2025 roku. Trzeba jednak pamiętać, że jest to termin graniczny, a większość prac na wymienionych ulicach została już wykonana. Deklarowany przez wykonawcę termin zakończenia prac na ulicy Barlickiego to pierwsza połowa 2024 roku.

źródło: UM Zgierz