Najważniejsze wideo w ezg24

ZUS: Wraz z początkiem kwietnia otworzone zostało emerytalne okienko transferowe

20240404_084728

Od 1 kwietnia do 31 lipca otwarte będzie emerytalne okienko transferowe. W tym czasie można zmienić swoją wcześniejszą decyzję w zakresie przekazywania części składki emerytalnej do Otwartego Funduszu Emerytalnego lub na subkonto w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Kolejne okienko transferowe za 4 lata. 

- Ubezpieczeni, którzy nie chcą zmieniać dotychczasowego podziału składki nie muszą podejmować żadnych działań. Osoby, które jednak chciałyby dokonać zmian, muszą przekazać do ZUS-u stosowne oświadczenie o przekazywaniu składki do Otwartego Funduszu Emerytalnego, albo zewidencjonowaniu składki na subkoncie prowadzonym przez ZUS – wyjaśnia Monika Kiełczyńska, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS województwa łódzkiego.

Oświadczenia dostępne są na stronie internetowej zus.pl, na Platformie Usług Elektronicznych PUE ZUS oraz w placówkach Zakładu. Dokument można przekazać do ZUS przez PUE ZUS, tradycyjną pocztą lub złożyć osobiście w placówce ZUS.

Należy pamiętać, że składając deklarację w ZUS-ie o przekazywaniu części składki do OFE, bądź zmianie OFE na inny Fundusz, konieczne jest zawarcie umowy ubezpieczonego z wybranym Funduszem.

Podział składki emerytalnej – czyli o czym decydujemy

Przypomnijmy, że składka emerytalna osoby ubezpieczonej wynosi w sumie 19,52% podstawy wymiaru, czyli np. wynagrodzenia. Składka dzielona jest na I i II filar. 12,22 % trafia na konto w ZUS (I filar), a 7,3% na II filar. W ramach II filaru mamy możliwość wyboru, czy chcemy całą składkę przekazać na subkonto prowadzone przez ZUS, czy też podzielić ją na subkonto w ZUS i OFE. Jeśli zdecydujemy się na podział, wówczas na subkonto trafia 4,38 % podstawy wymiaru składki, a 2,92 % trafia do Otwartego Funduszu Emerytalnego, z którym osoba zainteresowana zawiera umowę. Jeśli ubezpieczony do tej pory nie był członkiem OFE, niedawno po raz pierwszy rozpoczął aktywność zawodową i chce przystąpić do OFE, to także może teraz złożyć stosowne oświadczenie i w ciągu 4 miesięcy od złożenia oświadczenia, zawrzeć pierwszorazową umowę z OFE, które wybierze.

Kto nie składa oświadczenia

Oświadczenia nie składają osoby, które nie chcą zmieniać swojej wcześniejszej decyzji o sposobie podziału składki emerytalnej. Oświadczenia takiego nie mogą natomiast składać osoby, które osiągną powszechny wiek emerytalny za 10 lat lub wcześniej. W ich przypadku zaczyna już działać tzw. „suwak bezpieczeństwa", chroniący środki ubezpieczonych zgromadzone w OFE przed ewentualną utratą ich wartości. Dlatego na 10 lat przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego nie tylko ZUS przestaje przekazywać już środki do OFE, ale także samo OFE zaczyna stopniowo przekazywać zgromadzone u siebie składki do ZUS.

Pamiętajmy, że deklaracje, które będziemy składać dotyczyć będą tych składek, które dopiero będziemy wnosić. Te, które zostały rozdysponowane zgodnie z decyzja podjętą podczas poprzedniego okienka transferowego, zostają tam, gdzie zdecydowaliśmy się je odprowadzać. Ostatnie okienko transferowe otwarte było w 2016 r. W 2020 r. nie było uruchamiane z powodu pandemii. Kolejne otwarcie za 4 lata w 2028 r.