"Potrójna epidemia": Ogromny wysyp zachorowań na grypę, do tego RSV i COVID. Przychodnie pękają w szwach

"Potrójna epidemia": Ogromny wysyp zachorowań na grypę, do tego RSV i COVID. Przychodnie pękają w szwach
Pexels

Grypa dziesiątkuje Polaków. Tak źle nie było od kilku już lat, przychodnie pełne pacjentów, podobnie, jak poważnie obłożone szpitalne oddziały, przeważnie pediatryczne. Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował we wtorek, 27 grudnia, że w ostatnim tygodniu przedświątecznym w Polsce było prawie 300 tysięcy zakażeń grypą. - To znaczy, że dziennie średnio jest około 40, blisko 50 tysięcy zachorowań. Tak było w najgorszych czasach pandemii COVID-19 - wskazał Niedzielski na antenie TVN24. Niestety bardzo wyraźnie grypa daje się także mieszkańcom Łódzkiego. Spoglądając w dane Wojewódzkiej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej można przecierać oczy ze zdumienia...

Jak podaje WSSE w okresie od 16 do 22 grudnia 2022 r.w Łódzkiem zgłoszono 11 948 przypadków zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę oraz zachorowania grypopodobne, w tym 5586 dotyczy najmłodszych pacjentów, a6362 osób dorosłych. W analogicznym okresie ubiegłego roku, tydzień do tygodnia wszystkich przypadków zarejestrowano 2 851 (1202 u dzieci i 1649 u osób dorosłych).

Według danych Ministerstwa Zdrowia między 16, a 22 grudnia w całym kraju z grypą, jej podejrzeniem bądź infekcją grypopochodną walczyło blisko 300 tys. osób. Do szpitali trafiło ponad 1,6 tys. chorych, a jedna osoba zmarła.

- To znaczy, że dziennie średnio jest około 40, blisko 50 tysięcy zachorowań. Tak było w najgorszych czasach pandemii (COVID-19 - przyp. red.) - mówił na antenie TVN24 Adam Niedzielski.